Kilpailukalenteri 2019
(muutokset mahdollisia, täydennykset todennäköisiä)
Tammikuu:
- la–su 19.–20.1. Suomen Cup, järj.: Turun Petanque-Seura
- la 26.1. MM-karsinta (1/2) (S, D, XD), järj.: Helsinki Petanque
Helmikuu:
- la 2.2. Finnish Masters, järj.: Linnan Petanquistit, Hämeenlinna
- la 16.2. +55 EM-karsinta (1/2), järj.: Loimaan Petanque
- la 23.2. MM-karsinta (2/2) (S, D, XD), järj.: Kouvolan Urheilupetanque
Maaliskuu:
- la 16.3. Miesten EM-karsinta ja naisten MM-karsinta (1/2), järj.: Helsinki Petanque
- la 30.3. +55 EM-karsinta (2/2), järj.: Turun Petanque-Seura
Huhtikuu:
- la 27.4. Miesten EM-karsinta ja naisten MM-karsinta (2/2), järj.: Kouvolan Urheilupetanque
Toukokuu:
- to–su 2.-5.5. MM-kisat, singeli, duppeli, sekaduppeli, El Ejido, Almería, Espanja
- la 11.5. Mahdollinen ylimääräinen karsinta: Miesten EM / naisten MM / +55 EM
- la 18.5. Seura-SM, järj.: Koski-Petankki, Valkeakoski
- la 25.5. Sarjojen 1. kierros, järj.: Loimaan Petanque
Kesäkuu:
- la 15.6. SM-sekaduppeli, järj.: Helsinki Petanque
- su 16.6. SM-sekatrippeli, järj.: Helsinki Petanque
Heinäkuu:
- SM-kisaviikko, Mielakan rinnekeskus, Kouvola
- su 30.6.: VS, ES
- ma 1.7.: VD
- ti 2.7.: VT
- ke 3.7.: VSD (+55 -sekaduppeli)
- to 4.7.: YS, NT
- pe 5.7.: YD, ND
- la 6.7.: YT, NS
- pe–su 25.–28.7. EuroCup –karsinnat
Elokuu:
- la 3.8. Sarjojen 2. kierros, järj.: Koski-Petankki, Valkeakoski
- la 17.8. Sarjojen finaalit/karsinnat, järj.: Koovee, Tampere
Syyskuu:
- La 7.9 Viro-Suomi maaottelu Tallinna
- ma–ke 16.–18.9. Veteraanien EM-kisat, Albena, Bulgaria
- to–su 19.–22.9. Miesten EM-kisat, Albena, Bulgaria
Lokakuu:
- to–su 3.–6.10. U23 EM-kilpailu
- la 12.10. Finnish Ladies, järj.: Loimaan Petanque
- la 26.10. SM-ammunnat (miehet/naiset/juniorit/+55), järj.: Helsinki Petanque
Marraskuu:
- Naisten MM-kisa, Phnom-Penh, Kamboza
- Junioreiden MM-kisat, Phnom-Penh, Kamboza
- la 23.11. Finnish Veterans, järj.: Turun Petanque-Seura
- pe–su 28.11.–1.12. EuroCup -finaali, Saint-Yrieix-sur-Charente Bans, Ranska